SepetALIŞVERİŞ SEPETİM
Sepetinizde ürün yok

MARKALAR


Koltuk Örtüsü

- +
- +
- +
- +
- +
- +
- +
- +
- +
- +
- +
- +
- +
- +
- +
- +
- +
- +
- +
- +
- +
- +
- +
- +

Salon dekorasyonu uçsuz bucaksız bir evren. Koltuk seçimi, halı, berjer, kırlentler, lambader, yemek masası, sandalyeler, aksesuarlar ve niceleri…

Siz de bu evrende isteklerinize daha kolay ulaşmak istemez misiniz? Renklerin uyumundan faydalanmak ve sizin için geçici olacak çözümler bulmak artık daha kolay. Eskiyen ve yıpranan koltuklarınızı bir süre daha kullanabilmek adına kaymaz, lastikli koltuk örtüsü kullanabilirsiniz. Evinize uygun rengi ve modeli seçmek için dikkat etmeniz gereken birkaç şeyden bahsetmek gerekirse;

* Öncelikle ne istediğinizi ve tarzınızı belirleyin.

* En çok istediğiniz ve favori olan renginize karar verin.

* Kullanılacak kumaş türünü seçin.

* Salon ya da oturma odası dekorasyonu ile uyumlu olup olmadığını araştırın.

* Her mevsim kullanabileceğinizden emin olun.  

 

KOLTUK ÖRTÜSÜ

Tavrımızı, tarzımızı ayna gibi yansıttığımız, zevklerimiz hakkında birçok bilgiyi ele veren evlerimiz hikayemizi anlatmanın en iyi yoludur.

Evinizin benzersiz, size özel ve temiz görünebilmesi için zevkinize uygun ürünler ve aksesuarlar seçmelisiniz. Düzenli yapılan temizliği korumak amacıyla kaymaz, lastikli ve koltuklarınızı çepeçevre sarıp, sanki ona özel tasarlanmışçasına mükemmel duran ürünler kullanabilirsiniz. Koltuk takımının birbiriyle olan uyumuna gölge düşürmeyecek ama temiz kalmasına yardımcı olacak giydirme koltuk örtüsü kullanmak, koltuklarınızın ilk günkü gibi kalmasına yardımcı olacaktır. Kaymaz, lastikli koltuk örtüsü eskiyen ya da hasar gören koltuklarınızı bir süre daha yenişmişçesine kullanmanıza yarar. Eskimiş koltuklarınızı bir süre daha yeni aldığınız yumuşaklıkta kullanmak için süngerli koltuk örtülerini tercih edebilir, çamaşır makinasında yıkayarak temiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Koltuk örtüleri sadece koltuklarda değil sandalyelerde de kullanılabilir. Sandalyelerinizin kumaşları eskidiyse ya da yeni olanları korumak istiyorsanız lastikli ürünlerden seçebilirsiniz. Altılı set olarak sandalye kılıfı alabileceğiniz gibi her birini farklı renkte seçerek zıt renkleri de kombinleyebilirsiniz. Günümüz ev dekorasyonunda sandalyelerin ne renk olacağına karar vermek de artık sizin elinizde.

 

KOLTUK ÖRTÜSÜ NEDİR?

Genellikle evlerin salon ve oturma odalarında, koltuk, kanepe ve çekyat üstlerine serilen koltuk örtüleri, pamuklu kumaştan veya ketenden imal edilen koruyucu bir kılıftır.

KOLTUK ÖRTÜSÜ KULLANMANIN AVANTAJLARI ELBETTE VARDIR. BUNLAR NELERDİR BİR GÖZ ATALIM.

Rengine ve modeline vurularak alıp evinizin en güzel köşesine koyduğunuz koltuklarınıza seçilen örtüler ile koltuklar uzun süre kullanım sağlar. Evinizde ailecek zaman geçirmekte, dinlenmekte, misafirlerinizi ağırlamakta kullanılan koltuklar zaman geçtikçe yıpranır. Koltuk örtüsü kullanımı iste koltuklarınız miadını doldursa bile onları şık bir görüntüye sokarak bir süre daha kullanmanızı sağlar. Koltuk örtüleri koltuklarınızı leke, toz ve eskimelere karşı korur. Bu yüzden koltuk örtüsü kumaşı ve modeli seçerken öncelikle zevklerinize önem vererek, sonrasında ise kullanışlı ve uzun ömürlü olacak kumaşlar seçilmelidir. Koltuk örtüsü kullanılmadığı taktirde koltuklara dökülen şeyler ve bulaşan lekeleri temizlemek oldukça zordur. Koltuk örtünüz leke olduğu taktirde yapmanız gerekenlere yazımızda yer veriyoruz. Lekeli bölge küçük ise veya o an yıkayacak durum yok ise bölgeyi bulaşık deterjanlı bez ile temizlemek. Ya da koltuk örtüsünü makinada düşük derecelerde de yıkayabilirsiniz.

Eski ve renginden sıkıldığınız koltuklarınızı yeni ve zevkinize uygun koltuk örtüleri ile tekrar hayata döndürebilirsiniz. Birçok koltuk minderinin çıkarılır kumaştan olmaması sebebi ile de koltuk örtüleri temizlik için oldukça pratik hale gelir.

Küçük çocuğu olanlar veya evinde evcil hayvan besleyenlerin bildiği şeylerin başında koltukların çok çabuk kirlenmesi gelir. Tüylerin zorlukla çıkarılması ya da tırnak izlerini düşünecek olursak bu seçenekler sizin için çok önemli olabilir. Koltuk örtüsü çeşitleri fazla olması nedeniyle de odaların tarzı bir anda değiştirilebilir. Renkler arasında kararsız kalınırsa takım olarak almak yerine tek tek de alınabilir. Her koltuğun farklı renk ve desende olması evinize canlılık katmak için oldukça ideal bir fikir. Sürekli değil ama ara sıra örtüler ile ortamın havasını da değiştirebilirsiniz. Evde düzenlenen bir organizasyonda koltuklarınızı bu yolla da süsleyebilirsiniz. Hem kalabalıkta koltukların zarar görmesini bu şekilde engelleyebilirsiniz.

KOLTUK ÖRTÜSÜ NASIL TAKILIR?

Takılmak istenen örtü açılır. Koltuğun en üst kısmından her ucu yerleştirilir. Koltuk omuzlarından başlayarak kol koyma kısımlarına doğru çekilir. Kolluk kısımları da yerleştirdikten sonra koltuğun ortasını düzenlemek kalıyor. Her yere eşit kumaş dağılımı ile örtüyü minder ve sırtlık kısmı arasına sıkıştırılır. Varsa etek uçlarını da düzenledikten sonra keyifle kullanabilirsiniz. Lastikli koltuk örtüsü kullanıyorsanız örtmeye istediğiniz yerden başlayabilirsiniz. Alt taraftan başlasanız bile lastikten dolayı koltuk örtüsü yukarı çıkmayacağından dolayı işleme istediğiniz yerden başlayabilirsiniz.

KOLTUK ÖRTÜLERİ KAYMAMASI İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Oturdukça kayan koltuk örtüleri herkesin korkulu rüyasıdır. Her harekette bozulan örtülerin rahat bir şekilde kullanılması için ise pratik çözümler elbette var. Evinizde bulunan çengelli iğneler ile örtüyü koltuğun kenarlarından görünmeyecek şekilde sabitleyebilirsiniz. Eğer bu da kullanabileceğiniz bir çözüm değilse satın aldığınız koltuk örtüsünün lastikli olmasına dikkat edebilirsiniz. Çeşitli yerlerine dikeceğiniz kalın lastikler ile de kaymaların önüne geçebilirsiniz.

Süet ve kadife gibi kumaşların kaymasını engellemek için ise halk arasında cırt cırt da denilen velcro kullanabilirsiniz. Koltuğun belirli yerlerine dikip, yapıştırabileceğiniz velcrolar örtünün iyice sabitlenmesini sağlayacaktır. Pratik çözümlerden en çok tercih edileni ise halılarda kullanılan halı kaydırmazlardır. Koltuk örtüsünün altına belirli yerlere kesilerek konulan halı kaydırmazlar, yine koltuk örtülerinin kaymasını engelleyecektir.

 

KOLTUK ÖRTÜSÜ DİKMEK İÇİN GEREKLİ AŞAMALAR NELERDİR?

 

* kumaş ve model seçimi

* ölçü alma

* kalıp hazırlama (kalıpla dikim, provalı dikim, lastikli dikim, bürümcük dikim)

* kumaş miktarını belirleme

 

 

 

KOLTUK ÖRTÜSÜ NE AMAÇLA KULLANILIR?

Şimdilerde çoğu evde sıklıkla kullanılan bu örtüler, özenle seçtiğiniz ve temiz kullanmak için sakındığınız koltuk ve kanepelerin kirlenmesini önler. Estetik bir görünüm, kaymaz alt yapısı, lastikli olması veya süngerli olması özelliklerine bağlı olarak isteklerinize cevap verebilir. Kaymaz, lastikli koltuk örtüleri yalnızca evlerde değil, ofislerde, işyerlerinde ve hatta arabalarda bile kullanılıyor. Arabanıza koltuk kılıfı seçerken kumaş yapısına da dikkat etmeli ve hatta mevsimsel kılıf kullanmalısınız. Örneğin lekelenen koltuk örtüsünü, kılıfını makinada yıkamak istiyorsanız polyester ve pamuk karışımlı tercih etmek gerekirken, üzerinde leke tutmasını istemediğiniz ve yıkamak yerine silmekle temizlenebilen tay tüyü veya şönil kumaş türlerinden tercih etmelisiniz.

 

 

 

KOLTUK ÖRTÜSÜ KUMAŞLARI

Koltuk örtüsü kumaşı ararken en önemli özelliklerden bazıları kolay temizlenebilir olması, dayanıklı olması, zevkinize hitap etmesi ve evinizin genel tarzına uymasıdır. Çoğunlukla duck bezi ve panama keteni kumaşlar tercih edilmektedir çünkü bu özelliklere uyar ve oldukça fazla kumaş seçeneği mevcuttur.

DUCK BEZİ VE PANAMA KETENİ

Genel olarak pamuk ve polyester karışımı olarak üretimi gerçekleştiren kumaş türlerine duck kumaş denmektedir. Aynı zamanda duck bezi ya da duck keten olarak da bilinmektedir. Ancak genel itibariyle aynı üründür ve aynı özellikleri göstermektedir. En kullanışlı koltuk örtüleri de bu kumaştan üretilmektedir.

Her türlü döşeme ve kaplama işinde de kullanılabilen bu kumaş türünün değişik desen ve çeşitleri bulunur. Duck kumaş veya duck bezi olarak bilinen ürün kumaşlar fon, fon perde, runner, masa örtüsü, koltuk örtüsü, kırlent, minder, aksesuar gibi döşemelik ve genel dekorasyon amacıyla kullanılır.

Özellikle koltuk örtüsü olarak kullanıldığında, duck kumaş yıkama ve ütüleme konusunda dikkat edilmesi gereken bir kumaştır. Çamaşır suyu ve leke çıkarıcı gibi ürünler kumaşı bozabilir. 30 derecede yıkanabilir. Ütüleme işlemi tersten yapılırsa kullanımı uzun ömürlü olur ve 150 dereceden fazla ısıya maruz bırakılmamalıdır. Tercihen kuru temizleme yapılabilir.

Panama keteni ise duck keten olarak da bilinen kumaşlara verilen genel isimdir. Duck bezinin keten halidir. Duck bezinden biraz daha ince yapıdadır ve yazlık kullanımlarda kullanılabilir. Özellikle deri koltuk üzerinde şık duruşu sebebiyle tercih edilir.

 

EN KULLANIŞLI KOLTUK ÖRTÜSÜ HANGİSİ?

En kullanışlı kumaş, sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak kumaş türüdür. Koltuk örtüsü seçerken leke tutmayan kumaşları tercih etmeli, kumaş kalitesine dikkat etmelisiniz.

 

 * TAY TÜYÜ

Kadife kumaşa benzerliği ile dikkat çeken, dokunduğunuzda kadife hissiyatı veren tay tüyü, yeni dönem kaymaz, lastikli koltuk örtülerinde kullanılmaktadır.

* ŞÖNİL KUMAŞ

Oturma odası gibi günlük kullanılan mekanlarda, sık kullanım için daha ideal olan şönil kumaş; sıkı dokunan görüntüsü ile beğeni kazanır. Özellikle çocuklu aileler için uygun bir seçenektir.

* KETEN VE SENTETİK

Yaz temalı, daha ferah ve modern bir görüntü için genellikle keten ve sentetik karışımlı kumaşlar tercih edilir. Ekonomik olmasıyla da koltuk örtüsü modellerinde sık karşımıza çıkar.

 

 

* DERİ

Son dönemlerde yerini tay tüyüne bırakan deri, eski moda olarak adlandırılsa da asaletini her dönem yaşatmaktadır. Gösterişli mekanların olmazsa olmazı deri koltuklara talep, her mevsim kullanışlı olmaması sebebiyle azalıyor.

 

EN UCUZ VE EN KALİTELİ KOLTUK ÖRTÜSÜ TAVSİYELERİ

Keten ve pamuk gibi uzun ömürlü ve hafif kumaşlardan üretilen koltuk örtüleri siz değerli alıcıların tercihine sunulur. Setler halinde daha kullanışlı olduğu için genelde 3+3+1+1 koltuk örtüsü olarak alınan kaymaz, lastikli koltuk örtülerinde sizin istekleriniz doğrultusunda 20 den fazla renk bulunur. En kullanışlı olan model genellikle tercih edilen çift taraflı koltuk örtüleridir.

3+3+1+1 SET NASILDIR?

2 adet 3lü koltuk örtüsü, 2 adet de tekli berjer koltuk örtüsü içermektedir.

KOLTUK ÖRTÜLERİ NASIL YIKANIR?

Koltuk örtüleri, lastiklerin ve kumaşın deforme olmaması adına, aksi belirtilmediği taktirde 30 derecede yıkayabilirsiniz. Daha uzun ömürlü kullanabilmek adına, yumuşatıcı kullanmamak önerilmektedir.

KOLTUK ÖRTÜLERİNİN KAYMAMASI İÇİN NELER YAPILMALI?

* İlk akla gelen koltuk örtüsüne lastik geçirmek. Koltuk örtüsünün kaymasına engel olmak için kullanılan örtünün kenar kısımlarına lastik dikilmelidir.

* Koltuk örtülerinin, koltuk üzerinden kaymasını engellemek için alt kısmında halı kaydırmaz malzemesi bulunan örtülerden tercih edilebilir.

* Koltuk kaydırmaz aparatı da denilen, takılan örtünün üzerine sadece köşe kısımlarına takılan plastik aparat kullanılabilir.

 

KOLTUK ÖRTÜSÜ MODELLERİ

 Sizlere biraz da kaymaz, lastikli koltuk örtüsü modellerinden ve kullanılan malzemelerden bahsedelim.

 • Streç koltuk örtüsü, kanepe örtüsü

Streç ve likralı kumaştan üretilir. Lastikli olması sebebiyle koltuklarınızı tam sarar.

 • Tay tüyü koltuk örtüsü, kanepe örtüsü

Son dönem popüler kumaşlarından tay tüyü, rahat kullanımı ve kolay temizlenmesi açısından en çok tercih edilen kumaş türüdür.

 • Bürümcük koltuk örtüsü, kanepe örtüsü

Ütü istemeyen kumaşı ile kullanımı gayet kolay olan ve çekyat altını kapatan bürümcük modeli ile koltuk, çekyat altınızın da kullanımını kolaylaştırır. Elastik özelliği bulunan bürümcek kumaş aynı zamanda ütüleme gerektirmediği için de kullanıcıya büyük kolaylık sağlar.

 •  Polar koltuk örtüsü, kanepe örtüsü

Özellikle kış aylarında tercih edilen ve düşük sıcaklıkta yıkandığı sürece polar koltuk örtüleri de uzun süreli kullanılabilir.

 •  Süngerli koltuk örtüsü, kanepe örtüsü

Eskiyen ve deforme olan koltuklarınızın rahatlığını arttırmak adına kullanılabilir. Kaymaz ve lastikli tercih edildiğinde eskimiş koltuklarınızın bir süre daha kullanılmasını sağlar.

 •  Buldan koltuk örtüsü, kanepe örtüsü

Buldan koltuk örtüsü, tezgahta işlenmiş iki veya altı kat örülmüş, pamuk iplikten dokuma ve yöresel kare desenlerin de bulunduğu çizgili, kanaviçe desenli ya da farklı motiflerden oluşan kumaş türüdür. Koltuklarınıza şık bir görüntü vermek için en çok tercih edilen kumaştır.

 • Giydirme koltuk örtüsü, kanepe örtüsü

Kolaylıkla koltuklarınıza takılabilen ve likralı yapısı sayesinde koltuğun kendi kumaşı gibi duran modeldir.

 • Çift taraflı koltuk örtüsü

Bir tarafı kirlendiği taktirde diğer tarafını bir süreliğine kullanabileceğiniz koltuk örtüsü modelidir.

 

 

SON DÖNEMİN POPÜLER VE ŞIK KOLTUK, KANEPE ÖRTÜ MODELLERİ

 1. BLOK KANEPE KILIFI

Minderli koltuklarda kullanılabilen, 4 parça halinde gelen, koltuk minderlerini koltuktan bağımsız bir şekilde yıkayıp, kullanma kolaylığı sunan kanepe kılıfıdır.

 1. ÖRGÜ KOLTUK ÖRTÜSÜ

Yenilenmiş bir görüntü için idealdir. Farklı renk alternatifleri ile sizi mutlu edecek bu koltuk örtüsü hafif tüylü yapısıyla evcil hayvanı olan kişiler tarafından da çok sık tercih edilir.

 1. YEMEK ODASI SANDALYE ÖRTÜSÜ

Yemek odalarında bulunan yemek masası sandalyeleri için de örtüler tercih edilebilir. Mobilyaları korumak için ya da sadece görsellik için bile sandalye örtüsü kullanabilirsiniz.

 1. SÜET, BAĞLAMALI KOLTUK ÖRTÜSÜ

Rahat ve modern evler için sıklıkla tercih edilen bu model özellikle yan bağları sayesinde modern bir görüntü sergiler. Bu bağlar sayesinde kolayca çıkartılıp, yıkanabilir.

 1. PELUŞ KOLTUK ÖRTÜSÜ

Evcil hayvanlarınızın hırpalaması veya uzun seneler kullanım sonrası oluşan yıpranmaları kolayca kapatabilen bu kadifemsi yapı koltuklarınıza şık bir görünüm sağlar. Tam oturan yapısı sayesinde kaymaz ve odanıza sıcaklık katar.

 

 

           KOLTUK ÖRTÜLERİ MAKİNADA NASIL YIKANIR?

 

              Koltuk örtüleri çamaşır makinasında yıkanabilir.

Kullanma talimatında aksi belirtilmediği sürece, çamaşır makinasında düşük derecelerde yıkanabilir. Uzun ömürlü olması açısından, çamaşır suyu kullanılması tavsiye edilmez. Koltuk örtülerini makinaya atmadan önce çırpmak ya da elektrik süpürgesi ile üzerini süpürmek yıkanırken daha temiz olmasını sağlayacaktır. Makinada yıkarken kullanılabilecek program ise hassas program olmalıdır. Makinada yıkanan koltuk örtülerini kurutma makinası kullanmadan asarak kurutmak gerekir. İyice kurumadan da kullanılmamalıdır.

 

 

KOLTUK ÖRTÜSÜ YIKAMAK İÇİN HANGİ DETERJAN KULLANILIR?

 

               Çamaşır makinasında yıkanabilen koltuk örtüleri, kaliteli ve renkleri soldurmayan bir deterjan ile yıkanabilir. Yumuşatıcı kullanmak opsiyoneldir. Ufak lekelere sahip koltuk örtüleri, bölgesel olarak elde yıkanacak ise bulaşık deterjanı ile lekelenen küçük bölgeyi elde yıkamak yeterli olacaktır. Çok inatçı bir leke olduğunu düşünüyorsanız elde yıkama yönteminde karbonat, maden suyu veya arap sabunu gibi leke çıkarıcı özelliği olan malzemelerden yardım alabilirsiniz.

Koltuk örtüsü yerine daha minimal parçalar ile evinizin havasını değiştirmek istiyorsanız da koltuk şalları yardımınıza yetişecektir. Koltuk şalını aynı zamanda tek bir koltukta kullanıp, diğer koltuklarınızda koltuk örtüsüne yer verebilirsiniz.

 

Bakış, odadaki belirli bir yere sabitlenmemelidir. Bütün oda bir bütün olarak gülümsemeli ve hayal gücünü uyandırmalıdır.

Unutmayalım ki dekorasyon bir bütündür. İnsanları sadece konfor ve görsellik açısından etkilediği sanılsa da birtakım dekorasyon prensiplerinin psikoloji üzerindeki etkisi bilimsel olarak da doğrulanmıştır. Bu bağlamda işin uzmanlarına danışmak ev dekorasyonunda çok daha etkili bir sonuç elde edilmesini sağlar. İşin uzmanından kaymaz, lastikli koltuk örtüsü almak isterseniz Mandaş Tekstil ile çalışabilirsiniz. 

 

         Evinizdeki farklı enerjileri daha iyi yansıtmanızı da sağlayan kaymaz, lastikli koltuk örtüleri ile siz de evinizin havasını değiştirebilirsiniz.

 

Mandaş Tekstil siz değerli müşterilerimize hizmet sunmaktan mutluluk duyar.

 

Mandaş Tekstil koltuk örtüleri;

Koltuk Örtüleri, geleneksel olarak bir koltuğun veya çekyatın sırtını ve kollarını örtmek için kullanılan bir bez türüdür. Genellikle pamuktan yapılır ve işleme ya da dantel kenarlıdır. Mandaş Tekstil birçok farklı koltuk örtüsü çeşidini sitesinde yayımlamaktadır. Koltuk örtüsü çeşitlerinde:

 • Kaymaz koltuk örtüsü,
 • Lastikli koltuk örtüsü,
 • Buldan koltuk örtüsü,
 • Pamuklu koltuk örtüsü,
 • Pamuklu çekyat örtüsü,
 • Kolları örten koltuk örtüsü,
 • Bürümcük koltuk örtüsü

En çok tercih edilen koltuk örtüsü çeşitlerindendir. Çeşitlerimizi incelemek için web sitemizde inceleyebilirsiniz. Aklınıza takılan tüm sorular için bizimle iletişim kurabilirsiniz!

E-BÜLTEN ! YENİ VE İNDİRİMLİ ÜRÜNLERDEN HABERDAR OLUN !
Whatsapp
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Reddet Kabul Et